Péče o pleť

Jaká je správná péče o pleť? Každý typ pleti má své charakteristické vlastnosti a vyžaduje specifickou péči. Jak o ni každodenně správně pečovat? Jak správně vybírat make-up? Jak se správně nalíčit?

Vše Vám ráda vysvětlím při návštěvě kosmetického salónu, některé rady naleznete také v kosmetické poradně.

Základní dělení typů pleti:

Suchá pleť typické jsou pro ni malé póry a matný povrch, téměř nemastný a bez lesku. Vrásky se tvoří snadno a rychle hlavně kolem očí a úst. Často se vyskytují šupinky, drsnost pleti, či popraskání pleti.

Zde naleznete celý článek o suché pleti a vhodných kosmetických přípravcích pro suchou pleť.

Normální pleť  je jemná a vypadá zdravě. Jen zřídka pozorujete akné či ucpané póry. Vrásky se vyskytují až v pozdějším věku.

Zde naleznete celý článek, jak se správně starat o normální pleť a jaké přípravky používat.

Smíšená pleť vypadá zdravě a je jemná, pouze v T-zóně je mastnější než na tvářích. Vrásky se  vyskytují později.

Celý článek, jak  se starat o  smíšenou pleť a informace, jaké kosmetické přípravky jsou vhodné pro péči o smíšenou pleť  naleznete zde.

Mastná pleť je důsledkem nadměrné činnosti tukových žláz. Pro tuto pleť jsou typické výrazné póry, buďto jsou póry čisté, tuk pak vytéká na povrch a pleť je lesklá nebo jsou póry ucpané, vznikají černé tečky a akné. Vysoký obsah tuku na povrchu pleti umožňuje vrchním vrstvám pokožky zadržovat vodu a tento tuk chrání pleť před vysýcháním a před vlivy životního prostředí. Vrásky se na této pleti vyskytují v pozdějším věku, avšak jsou pak výraznější. Většinou bývá tato pleť zhrublá.

Celý článek o mastné pleti a vhodné kosmetické přípravky pro mastnou pleť naleznete zde.

 

Při výběru kosmetických přípravků pouze toto dělení nestačí, musíme přihlížet k dalším faktorům a podle nich pak lze pleť dále rozdělit na:
velmi citlivou pleť, velmi suchou pleť, menopauzální pleť, zralou pleť, aknózní pleť, pleť s hyperpigmentací, rozšířenými cévkami, ekzematická pleť, péče o oční okolí apod.

Co dělat každodenně pro svou pleť?

Kvalitní péče o pleť se skládá z těchto kroků:

Stačí mít 1 čistící přípravek a 1 krém – ovšem kvalitní a pleti neškodící!!! Takovou kosmetikou je Natinuel.

  1. čištění – je nejdůležitější a základní předpoklad pro zdravou pleť!! Je nutné provádět ho večer (pro odstranění nečistot a make-upu) ale i ráno!! (pro odstranění odumřelých buněk). Malé množství čistícího přípravku nanesete na vlhký obličej, jemně promasírujte, můžete nechat minutu působit a důkladně opláchnete vodou. V žádném případě nepoužívejte mýdlo, sprchové gely, ale pouze přípravky určené k čištění obličeje – např.pleťová mléka nebo pleťové oleje, cleansry s obsahem kyselinek pro udržení správného PH a hydrataci pleti.
  2. krém – na pleť aplikujte vhodný krém, určený pro náš typ pleť

Toto pravidlo platí v případě zdravé pleti. Pokud pleť vykazuje jakékoliv známky většího poškození nebo hraničního stavu pleti, jako jsou – dehydratace, šupinky, akné, výrazné promaštění, známky zánětu, rosacea, pigmentové skvrny apod…. je zapotřebí dodat speciální produkty k odstranění nebo omezení tohoto problému. S jejich výběrem Vám rádi pomůžeme.

Další kroky někdy potřebné:

  • Všechny přípravky od firmy Natinuel mají střední SPF ochranu, což znamená, že odpovídá asi SPF 20 a je to tedy pro naše podmínky dostačující ochrana bez nutnosti dodávat další ochranný krém. Pouze při hyperpigmentacích, rosacey, při delším slunění a v zimě při delších pobytech venku či na horách je vhodné dodávat pleti vyšší ochranný faktor, v případě firmy Natinuel je výborný Protektor 50. Omezuje zarudnutí a je pro pleť velmi příjemný. U rosacey je možné ho v zimních měsících používat místo běžného krému.
  • make–up – pokud potřebujeme, můžeme na pleť nanést make-up a v případě, že použijeme kvalitní produkt, nemusíme se rozhodně bát, že pleti uškodíme. Je to další vrstva, ktera chrání pleť před škodlivými vlivy prostředí – slunce, mráz, vítr, znečištěné ovzduší. Kterou ovšem musíme důkladně večer odlíčit.

Vždy je důležité zvolit přípravky kvalitní, vhodné pro Váš typ pleti, podporující přirozenou regeneraci pleti, make-up nekomedogenní (neucpávající póry).

Jaké přípravky jsou vhodné právě pro Vaši pleť a jak o ni pečovat se dovíte v kosmetickém salónu.

Jak správně vybírat make-up?

Make-up, neboli podkladová báze, by měla být vždy nanášena po použití hydratačního přípravku. Máte-li na pleti nějaké vady, naneste nejdříve korektor.

Účelem není mít na pleti vrstvu nějakého přípravku, ale hlavně sjednotit barevný tón pleti. Správný odstín může učinit pokožku hladkou a bez kazu.

Make-up musí být nekomedogenní (neucpává póry).

Velice důležité je vybrat správný odstín make-upu. Vybírejte vždy u přirozeného denního světla. Vždy zkoušejte make-up na obličeji, protože zápěstí nebo ruce nemají nikdy stejný odstín jako tvář. Make-up naneste na hranici obličeje a krku. Vhodný odstín by měl na tváři doslova zmizet a měl by ladit spíše s barevným tónem krku než tváře.

 Vaše pleť se během ročního období mění, je proto potřeba myslet i na tón make-upu, tzn.v létě odstín tmavší, v zimě světlejší.

Make-up nanášejte od středu obličeje směrem do stran a to buď kosmetickou houbičkou nebo poklepáváním konečků prstů. Efekt je zde vždy přirozenější než při roztírání.
Make-up můžete nebo nemusíte přefixovat tvářenkou a pudrem.

Pro ženy, které nechtějí z jakéhokoliv důvodu používat make-up, jsou v nabídce tónovací krémy s ochranným faktorem, které taktéž chrání pleť před vnějšími vlivy. Dodávají transparentní barvu a velice lehce se nanášejí.

Veškeré make-upy a tónovací krémy si můžete vyzkoušet v kosmetickém salónu a naučit se správnému nanášení.

Jaký je rozdíl mezi make-upy, BB nebo CC krémy? 

  • Make-upe má za úkol skrýt nedostatky na pleti, sjednotit barevný odstín pleti a chránit pleť před negativními vlivy prostředí. Nenahrazuje krém!
  • BB krém – je to krém + sérum+ mírně tónující krém
  • CC krém – je to krém + sérum + mírně tónující krém + UV filtr

Líčení

Každé oči jsou jiné a proto nelze jednoznačně správné líčení popsat. Obecně platí, že nejsvětlejší stín nanést od vnitřního koutku směrem k vnějšímu. Střední stín od prostřed víčka směrem k vnějšímu koutku a nejtmavší stín nanést do vnějšího koutku. Nejtmavším stínem můžeme vytvořit úzkým štětečkem linku nad horními řasy, pro zvýraznění i pod spodními řasy, ale jen od vnějšího koutku do poloviny oka.

Hnědými až černými stíny můžete vytvarovat i obočí, vypadá vždy přirozeněji, než dokreslené tužkou.

Správnému líčení se můžete naučit v kosmetickém salónu, kde si můžete vybrat a zakoupit zkompletované stíny přesně pro Vaše oči.