V případě ekzémů je rada složitá, protože mají často rozdílný původ. V mnoha případech hraje roli stres, často lze ekzém označit jako alergii a musíme najít látku, která je původcem. Nejrozšířenější jsou kontaktní alergie zaviněné čistícími prostředky, stravou, kontaktem s domácími zvířaty či rostlinami. Často přijímáme stravou a nevhodnými nápoji chemické látky, které se pak organismus snaží vyloučit přes pokožku. Velice důležité je však vyloučit všechny pěnivé (tenzidové) mycí přípravky (mýdla, ale i tekutá mýdla), které pokožku nadměrně vysušují.
Na mytí nebo sprchování – voda pro mytí by neměla být horká, vhodnější je sprcha než koupel, očista by měla trvat krátce 3-5 minut. Pokožku osušte jen zlehka a aplikujte ochranný přípravek, zvyšuje se tak hydratace pokožky. Na malé plochy krém, na větší plochy méko. Přípravky se vtírají pouze lehce, jinak hrozí riziko podráždění pokožky. Přípravky je možné používat i několikrát denně, ale ne častěji jak 3 hodiny – to platí zvláště v případě užití přípravku s obsahem urey.
Na kůži s ekzémem nesmí přijít přípravky s pafrémy.
Mokvající ekzém– pokožka je mnohonásobně citlivější a musí se k ošetření přistupovat s velkou opatrností. Doporučují se koupele postižených míst v silném, dlouho vyluhovaném černém čaji, v odvaru z dubové kůry, šalvěje, zeleného čaje.V
Vhodné kosmetické přípravky pro pokožku s ekzémem naleznete zde.